Zastosowanie ubrań kompresyjnych
Posiadamy rozwiązanie na każdą potrzebę
Blizny
Operacje, oparzenia, przeszczepy skóry, liposukcje, zabiegi medycyny estetycznej – te wszystkie elementy łączy jedno – w każdym przypadku powstają blizny. Leczenie kompresją jest stosowane jako jeden z elementów integracyjnej terapii blizn. Odpowiednio dobraną odzież należy zacząć nosić jak tylko gojąca się skóra będzie w stanie znieść zewnętrzny ucisk. Najczęściej jest to moment ściągnięcia szwów, około tydzień lub dwa po operacji czy zabiegu. Ważne jest aby ten element terapii blizny zacząć możliwie jak najszybciej po jej powstaniu, gdyż tylko wtedy osiągniemy pożądany efekt.
Dbanie o blizny nie jest może powszechną praktyką w Polsce, natomiast na świecie jest szeroko stosowane i dobrze zbadane. Rutynowo pacjent po zabiegu czy operacji otrzymuje skrojone na miarę ubranie kompresyjne. Podstawa do stosowania kompresji jest czysto fizjologiczna.
Poprzez uszkodzenie skóry i kolejnych warstw pod nią nasze ciało będzie natychmiast dążyło do tego aby zamknąć taki dostęp do wnętrza naszego ciała. Ze względu na to że proces ten jest dosyć gwałtowny, a nasze ciało działa „w panice” tworzy się nowa powierzchnia, która nie rzadko jest zaczerwieniona, nierówna, wypukła, pofałdowana. Tak dzieje się również pod skórą. Nasze zrośnięte tkanki już nie będą miały takiej samej wydolności, funkcji czy wyglądu z przed operacji. Dając ciału zewnętrzny ucisk ubraniem kompresyjnym, którego ucisk jest bardzo zbliżony do tego który wytwarza nasza skóra na tkanki pod nią, oszukujemy nasz organizm. Szaleństwo związane z szybką naprawą uszkodzenia uspokaja się pod wpływem ucisku. Blizny stają się bledsze, równiejsze, i gładkie. Ważny jest też nie tylko efekt estetyczny. Dzięki stosowaniu terapii blizn z udziałem ubrań kompresyjnych możemy uniknąć wizyt u fizjoterapeuty w dalszej perspektywie. Problemem często spotykanym są dolegliwości bólowe w innych częściach ciała które powoduje przerośnięta blizna czy nieelastyczna wygojona tkanka. Niestety orientujemy się dopiero gdy fizjoterapeuta zaczyna pracować ze starą tkanką blizny i uwalniać napięcia. Można temu łatwo zapobiec stosując od wczesnego etapu terapię blizny z zastosowaniem odzieży kompresyjnej.
W produktach marki Lymed dedykowanym bliznom ucisk na ciało jest równomiernie rozłożony w całym elemencie odzieży. Część produktów jest dostępna w standardowych rozmiarach, natomiast każdy element odzieży możemy wykonać na indywidualne zamówienie po zebraniu miary. Dlaczego to takie ważne?
Ubranie stosowane na bliznę powinno być noszone 22-23 godziny w ciągu doby. Przez przynajmniej pół roku od operacji. Jeżeli kupimy produkt który będzie za luźny nie otrzymamy optymalnego efektu terapeutycznego. Z kolei ubranie za ciasne będzie powodowało dyskomfort w noszeniu i w efekcie nie będziemy go nosić.
Obrzęki i żylaki
Zmęczone bolące nogi, pajączki, opuchnięte kostki czy łydki, mrowienie lub kłujący ból w nogach to są najczęstsze pierwsze objawy niewydolności żylnej i naczyń limfatycznych. W większości przypadków te objawy są bagatelizowane, ponieważ nie są mocno dokuczliwe. Jest to moment w którym możemy a nawet powinniśmy zastosować leczenie kompresyjne, bo niestety taki stan będzie się pogarszał.
Nasze żyły mają trudne zadanie pompowania krwi do serca, czyli wbrew siłom grawitacji. Dlatego w ich budowie występują zastawki aby zapobiec opadaniu krwi. Niestety niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia lub przeciwnie zbyt długie stanie prowadzą do nacisku na układ żylny. W efekcie żyły poszerzają się, zastawki nie domykają się i część krwi zaczyna opadać i zalegać co utrudnia prawidłową pracę układu krążenia. Zaleganie krwi to nie tylko przyczyna powstawania żylaków ale również jedna z przyczyn powstawania obrzęków.
Stosując ubranie kompresyjne wspieramy żyły, poprzez zmniejszanie ich średnicy zewnętrznym uciskiem. Mogą one ponownie pracować poprawnie wypychając krew w kierunku serca. To także ulga dla bolących nóg. W mechaniczny sposób również pozbywamy się nagromadzonego płynu z przestrzeni międzykomórkowej – czyli obrzęku.
To że ubrania te są dedykowane osobom, które już borykają się z żylakami lub obrzękami to nie znaczy że trzeba mieć schorzenie, żeby z nich korzystać. Produkty te będą też idealne dla osób które mają już pierwsze objawy lub po prostu mają siedzącą lub stojącą pracę i chcą uniknąć w przyszłości problemu.
Ważne jest aby odzież kompresyjną mierzyć kiedy nogi nam odpoczęły, najlepiej rano, przed rozpoczęciem codziennej aktywności. Idealnym rozwiązaniem jest odzież szyta na miarę, gdyż kompresja jest wtedy idealnie rozłożona na ciele.
Neurologia
Ubrania kompresyjne znajdują zastosowanie również w rehabilitacji. Poprzez wywieranie ucisku na ciało poprawiamy czucie głębokie. Tym samym wzmacniamy odpowiedź nerwowo-mięśniowa na zmianę pozycji. Efektem tego jest między innymi poprawa postawy, liniowości, symetrii, wzorca chodu. Dzięki zastosowaniu kompresji wzrasta efektywność rehabilitacji, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Niezwykle ważną kwestią jest w tym przypadku dobrze dobrane ubranie. Musi być nie tylko wygodne, ale także z odpowiednim stopniem ucisku. Uszycie na miarę tego typu odzieży daje gwarancję optymalnych efektów codziennych ćwiczeń. Dodatkowo według potrzeby możemy dodać do ubrań elementy które skorygują ułożenie ciała np.: kieszenie neoprenowe, paski, gumy. Zależy nam na tym aby ubranie było optymalnie efektywne.
U osób dotkniętych autyzmem ubranie kompresyjne może przynieść ulgę w codziennym funkcjonowaniu. Pani Grandin – wysoko funkcjonująca kobieta z autyzmem – napisała na ten temat pracę naukową.: „Dzieci autystyczne często szukają wrażeń głębokiego nacisku. Na różnych spotkaniach rodzin osób z autyzmem rodzice zgłaszali mi różne typy zachowań presyjnych swojego potomstwa, takie jak owijanie rąk i nóg elastycznymi bandażami, spanie pod wieloma kocami nawet podczas ciepłej pogody, wchodzenie pod materace. W moim przypadku czołgałam się pod poduszkami sofy i sadzałam na nich moją siostrę ”.
Odzież tego typu ma również zastosowanie w leczeniu różnych rodzajów bólu (np. CRPS). Może ograniczyć ruchy mimowolne np.: w chorobie Parkinsona. Zachęcamy do kontaktu terapeutów, którzy chcą zapoznać się z wachlarzem możliwości lub tych którzy mają nowe pomysły warte zastosowania u swoich pacjentów.
Sport
Treningowe ubrania kompresyjne to więcej, niż gadżet. O tym, że kompresja ma swoje zastosowanie przy treningach, wysiłkach, startach czy regeneracji wiadomo nie od dziś. Na półkach czy w internecie można znaleźć bardzo dużo gotowych rozwiązań. Nasza propozycja to szyte na miarę ubrania, które będą idealnie dopasowane do ciała i do zastosowania. Jakie korzyści płyną z optymalnego zastosowania kompresji?
W dużym uproszczeniu przy każdym wysiłku fizycznym mamy do czynienia z efektem mikrourazów. Przez to nasze tkanki są osłabione i bardziej podatne na kontuzję. Stosując kompresję możemy zniwelować ten efekt. Uciskiem powodujemy że do mięśni dopływa więcej krwi i lepiej są odprowadzane metabolity. Włókna mięśniowe będąc w ten sposób lepiej odżywione szybciej i efektywniej się regenerują.
Dodatkowo stosując ubranie kompresyjne możemy poprawić swoją technikę poprzez poprawę tzw czucia głębokiego. W ten sposób mamy lepszą kontrolę nad każdym wykonywanym ruchem.
Bez względu na to jaki sport uprawiasz możesz czerpać maksymalne korzyści z kompresji tylko kiedy ubranie i ucisk są odpowiednio dopasowane. Ubranie uszyte na miarę to przede wszystkim wygoda a także odpowiedni ucisk w każdym miejscu Twojego ciała. Zamawiając u nas swoje ubranie kompresyjne otrzymasz produkt z materiału o najlepszej jakości z dostępnych na rynku.
Korzyści ze stosowania kompresji podczas uprawiania sportów to:
- lepsze ukrwienie mięśni: poprawa dotlenienia i odżywienia
- ochrona przed urazami
- minimalizowanie ryzyka wystąpienia skurczów
- zapobieganie zakwasom
- szybsza regeneracja po wysiłku
- mniejsze obrzęki powysiłkowe
- lepsza termoregulacja